Śmieciowe jedzenie w sklepikach szkolnych ! – Na szczęście już niebawem się z nim pożegnamy!
Niestety w większości szkolnych sklepików sprzedawane są dzieciom niezdrowe produkty i potrawy. „ Śmieciowe jedzenie ” zawiera duże ilości tłuszczów nasyconych, soli, cukrów, alergizujących barwników i polepszaczy. Dzieci są nieświadome konsekwencji spożywania tego typu pożywienia i chętnie kupują tą niezdrową żywność, która prowadzi nieuchronnie do otyłości oraz wielu alergii. W Polsce w 2013 r. przeprowadzono badania otyłości wśród nastolatków i okazało się, że aż 29 % jedenastolatków jest otyłych, jest to największy odsetek w Europie (wg WHO).
Sejm w 2014 roku, uchwalił nowelizację o bezpieczeństwie żywności i żywienia, która ma ograniczyć sprzedawane w szkołach, tzw. „ śmieciowe jedzenie ”.
Sporządzono listę z propozycjami produktów zakazanych do sprzedaży w szkolnych sklepikach, Są to min.:
- słodycze, wyroby cukiernicze, ciastkarskie o zawartości cukru przekraczającej 10 g dodanych na 100 g produktu
- „fast foody”, czyli hamburgery, frytki, dania typu „instant” o zawartości sodu przekraczającej 300 mg w 100g produktu
- przekąski z dodatkiem soli powyżej 300 mg sodu na 100 g produktu, np. paluszki
- produkty mleczne o zawartości cukrów dodanych powyżej 15 g na 100g produktu, np. jogurty owocowe, napoje mleczne smakowe
- produkty zbożowe o zawartości cukrów dodanych powyżej 25 g na 100 g produktu
- dżemy, marmolady, syropy wysokosłodzone o zawartości cukrów dodanych powyżej 50 g na 100 g produktu
- napoje gazowane i niegazowane z dodatkiem cukrów i syntetycznych barwników
- napoje energetyzujące i izotoniczne.
Śmieciowe jedzenie
Dodatkowo w szkołach i okolicach reklamować nie będzie można zakazanej żywności. Do programu profilaktyki zdrowego odżywiania włączyły się również niektóre stacje telewizyjne i zadeklarowały się, że od stycznia 2016 roku w blokach reklamowych towarzyszących programom dla dzieci do 12-tego roku życia, nie będą reklamowały niezdrowej żywności!
Najważniejszą rolę w zmianie złych nawyków żywieniowych dzieci mają rodzice. To oni powinni dawać swoim pociechom dobry przykład jak prawidłowo i zdrowo się odżywiać. Zakupy dokonywane wspólnie z dziećmi to bardzo ważny element edukacji żywieniowej. Należy zwrócić dzieciom uwagę na istotę czytania etykiet na wybieranych produktach, nauczyć jakich składników w produktach unikać. Bardzo ważna jest również edukacja żywieniowa w szkołach i przedszkolach prowadzona przez dietetyków posiadających fachową wiedzę w tej dziedzinie.
Brak edukacji sprawi, że dzieci a zwłaszcza młodzież znajdą sobie inne rozwiązanie na to aby nabyć tzw. „ śmieciowe jedzenie ”, skorzystają m.in. z okolicznych sklepów i automatów z niezdrową żywnością.
Specjaliści z Instytutu Żywności i Żywienia opracowali również listę produktów, które powinny znaleźć się w sklepikach szkolnych. Są to m.in.:
– kanapki z pełnoziarnistego pieczywa z dodatkiem świeżych warzyw oraz chuda wędliną
– jogurty, kefiry, maślanki, mleko
– produkty zbożowe bez dodatku cukrów i o obniżonej zawartości soli, np. wafle ryżowe, chrupki, maca
– świeże owoce i warzywa
– suszone owoce i warzywa, orzechy, nasiona, migdały, bez dodatku cukru, soli i tłuszczu
– soki owocowe, warzywne
– przeciery, musy owocowe, warzywne
– wody mineralne, źródlane.
Miejmy nadzieję, że właściciele sklepików szkolnych zastosują się do przygotowanych zmian i nie będą kusili dzieci niezdrowym „śmieciowym jedzeniem”.
Autor:
Agnieszka Blumczyńska
Dietetyk kliniczny