Dietoterapia to odpowiednio dobrana dieta w wybranych jednostkach chorobowych. Taka dieta odgrywa szczególną rolę i nierzadko stanowi integralną część procesu leczniczego, mającą na celu poprawę i utrzymanie stanu odżywienia, poprawę rokowania i przyspieszenie wyleczenia.
Dla właściwego ustalenia sposobu leczenia konieczna jest pełna ocena stanu zdrowia pacjenta, dotycząca zarówno oceny stanu odżywienia, chorób współistniejących oraz niezbędna jest analiza składu ciała.
Dietoterapia dotyczy m.in:
otyłości
cukrzycy
dny moczanowej
nadciśnienia tętniczego
chorób nerek
celiakii
choroby wrzodowej
hipercholesterolemii
niedoczynności tarczycy
nadczynności tarczycy
choroby Hashimoto
chorób wątroby
osteoporozy
kamicy żółciowej
refluksu żołądkowo – przełykowego
zespół jelita wrażliwego
chorób trzustki
resekcji trzustki
choroba Parkinsona
choroba Alzheimera
Mało kto wiąże swoje dolegliwości z błędami popełnionymi w sposobie żywienia. Najważniejsze, że wiele chorób można skutecznie leczyć żywieniowo! Szczegółowe zalecenia dotyczące eliminacji konkretnych produktów, zamiany ich na inne w pełni pokrywające zapotrzebowanie na składniki mineralne i witaminy jest kluczem do sukcesu.
Cukrzyca typu 2 może rozwijać się latami nie dając żadnych objawów. U chorych dochodzi do zaburzeń wydzielania insuliny lub jej działania (insulinooporność). W początkowym okresie trwania choroby skuteczne jest leczenie niefarmakologiczne (dieta i odpowiedni wysiłek fizyczny).
Nadciśnienie tętnicze w większości przypadków nie daje żadnych objawów. Szczególnie na samym początku, kiedy wartości ciśnienia nie są jeszcze aż tak wysokie, a większość pacjentów nie odczuwa żadnych zmian mogących świadczyć o rozwoju choroby. Mogą pojawiać się niespecyficzne dolegliwości: bóle i zawroty głowy, uczucie kołatania serca, potliwość, bezsenność, zaczerwienienie twarzy i uderzenia gorąca.
Nadciśnienie tętnicze nie boli. Brak objawów nie oznacza braku choroby. Należy regularnie kontrolować wartości ciśnienia tętniczego krwi. Nieleczone nieprawidłowe wartości ciśnienia tętniczego krwi istotnie zwiększają ryzyko wystąpienia incydentów sercowo-naczyniowych.
Podobnie jest z chorobami tarczycy, kiedy tarczyca choruje, nie boli i zwykle długo nie daje o sobie znać. Ale skutki zaburzeń w pracy tego gruczołu mają wpływ na cały organizm. Możesz sobie pomóc odpowiednią dietą i spędzaniem wakacji nad morzem, bo tylko w ten naturalny sposób dostarczysz tarczycy odpowiednią ilość jodu.